Morze Bałtyckie w punktach

Przyjeżdżając nad morze, rzadko kiedy ma się ochotę na cokolwiek innego niż błogi odpoczynek na plaży i kąpiel. Polskie Wybrzeże oferuje jednak wiele przyrodniczych atrakcji, dla podziwiania których wcale nie trzeba daleko od tej plaży odchodzić, ba! Nawet trzeba na niej zostać! Nie pozostaje nam nic innego jak tylko poszukać w internecie hasła "noclegi morze" i wyruszyć w poszukiwaniu naturalnego piękna Bałtyku.

Park Narodowy

Jedną z atrakcji, których nie można spotkać nigdzie indziej na terenie Polski jest Słowiński Park Narodowy. Założony został w 1967 roku, w celu ochrony pasa wędrujących wydm piaskowych, które normalnie nie występują w naszej szerokości geograficznej. Jest położony w pobliżu Łeby, a w jego obrębie znajdują się także przymorskie jeziora i torfowiska oraz bagniste bory i lasy, latarnia morska i wzgórze Rowokół.

Mierzeje

Mierzeja Helska to jeden z najbardziej znanych mezoregionów w obrazie geograficznym Polski. Ten wąski skrawek piasku (w najwęższym miejscu ma około 150 metrów szerokości, w najszerszym 3 kilometry) mieści na sobie miejscowość Hel, Juratę i Jastarnię – wszystkie trzy są niezwykle popularnymi, choć ze względu na ukształtowanie terenu, niewielkimi. Sama mierzeja była w czasach II wojny światowej obszarem o znaczeniu militarnym.

Mielno

Na mierzącej 10 km Mierzei Wiślanej, oddzielającej Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej, położone jest natomiast Mielno, urastające ostatnimi czasy do rangi najbardziej imprezowego ośrodka nad Bałtykiem. Mieleckie plaże są czyste i rozległe, w pobliżu znajduje się także jezioro Jamno.

Klify

Spośród wielu polskich plaż wyróżnia się także fragment znajdujący się na odcinku Gdynia-Orłowo. Niezwykłego uroku dodaje porośnięty drzewami klif morenowy, długi na ponad 650 m. Idealne miejsce na spacer! A skoro o klifach mowa – na Pomorzu Szczecińskim znajduje się miejscowość Trzęsacz, która zasłynęła niezwykle malowniczymi ruinami kościoła. Sam kościół, pochodzący z końca średniowiecza został wybudowany na klifie morskim, w odległości kilkuset metrów od morza. Niestety, w wyniku działalności wiatru i wody niszczał, a razem z nim zawalił się kościół. Stał tu jeszcze w końcu XIX wieku, natomiast dzisiaj została z niego tylko jedna ze ścian. Miasta i miasteczka położone nad morzem, możemy spokojnie znaleźć w serwisach internetowych, jak również skorzystać z ich ofert dotyczących zaplecza noclegowego. Wszystkie z wymienionych wyżej atrakcji położone są w bezpośrednim sąsiedztwie dużych i średnich ośrodków wypoczynkowych, których baza noclegowa jest czynna przez cały rok.

Coś dla przyjezdnych: